środa, 21 grudnia 2016

Jak korzystać z promocji 3 za 2

Promocja 3 za 2 przybyła do naszego kraju już dość dawno. Osobiście pierwszy raz zetknąłem się z nią w UK i wydała mi się niesamowitą okazją. Tam jednak widziałem w tej promocji inne produkty niż w naszym kraju. Tutaj korzystać z niej trudniej.

W UK promocja ta była popularna w sklepach spożywczych i często spotykałem się z nią w odniesieniu do produktów, które i tak kupowałem w większej ilości - jogurty, owoce czy napoje. Biorąc kilka jogurtów, które i tak bym kupił, jeden dostawałem gratis (za pierwszym razem byłem zdziwiony, bo nie zauważyłem promocji). Jednak u nas, często promocja 3 za 2 obejmuje asortyment, którego nie kupilibyśmy w nadmiarze - produkty szybko się psujące czy słodycze (mając ochotę na batonika kupujemy trzy, by jeden z nich był za darmo). Jeszcze gorzej sprawa ma się na przykład w drogeriach, gdzie 3 za 2 często kusi klientki i kupują kilka produktów, których wcale nie potrzebują. Istnieją jednak sposoby, by zmaksymalizować zyski płynące z tej promocji.

Opcja 1: Kupując jeden droższy produkt, dobieramy dwa bardzo tanie. Zapłacimy tylko za jeden z nich, a najtańszy będzie za darmo. Jednocześnie cena tańszego produktu będzie znikoma w stosunku do wartości całego zakupu, więc nie dopłacimy dużo.

Opcja 2: Kupując jeden potrzebny produkt, znajdujemy dwa w podobnej cenie, które nadadzą się dla nas albo na prezenty. Proporcjonalnie oszczędzimy blisko jedną trzecią wartości zakupów. Koniecznie jednak trzeba mieć potrzebę / pomysł na pozostałe produkty. Kupując trzy rzeczy, z których potrzebujemy tylko jednej, nawet jeśli jedna z nich będzie za darmo, nadal przepłacimy!

Opcja 3: Kupując produkt, którego używamy stale, a który cenę ma zbliżoną do tej, którą zwykle płacimy, warto zrobić zapas i kupić trzy opakowania tego produktu (jeśli data przydatności na to pozwala). W ten sposób kupujemy coś, co na pewno wykorzystamy, a zaoszczędzimy dokładnie jedną trzecią ceny i zmaksymalizujemy zysk z promocji (najtańszy produkt jest za darmo, więc warto by cena wszystkich trzech była jak najbardziej zbliżona. Trzy takie same produkty mają jednakową cenę).

Ważne jednocześnie, by się nie nabrać. Jeśli w sklepie jest promocja 3 za 2, a kupujemy tam więcej produktów, warto wybrać 3 najdroższe i nabić je na osobny rachunek (najtańszy z nich będzie gratis), następnie osobno kupić 3 następne i tak dalej. W przeciwnym razie, kupując 6 produktów, za darmo dostaniemy 2 najtańsze. (Przy zakupach na raty produktów za 30 PLN, 27 PLN, 25 PLN, 18 PLN, 15 PLN i 12 PLN, dostaniemy za darmo produkty za 15 + 12 = 27 PLN, podczas gdy podczas zakupów na raty, za darmo dostaniemy produkty za 25 + 12 = 37 PLN). 

Jeśli zaś najtańszy produkt w "trójce" bardzo odbiega ceną od pozostałych dwóch, warto czasem "przygarnąć" jakiś zakup w wyższej cenie, jeśli mamy na niego pomysł (kupując produkty za 30 PLN, 27 PLN i 3 PLN za darmo dostaniemy tylko 3 PLN. Warto chwycić coś za dwadzieścia kilka złotych i dostać za darmo, dopłacając 3 PLN za ostatni produkt, na osobnym rachunku).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz