piątek, 28 grudnia 2012

Freeganizm

Freeganizm jest odmianą diety (tak jak weganizm czy wegetarianizm), która opiera się na produktach pozyskanych za darmo. W Polsce nie jest to jeszcze w pełni rozwinięty sposób na żywienie się, ale na zachodzie zdobywa coraz większą popularność. Atutem z pewnością jest cena - "free" znaczy "darmo" i o to właśnie chodzi w tym ruchu. Skąd jednak pozyskać produkty, by były w pełni darmowe? Odpowiedź jest prosta, ale i szokująca - ze śmietnika.

Mało kto wie, że sklepy spożywcze każdego dnia wyrzucają mnóstwo zupełnie dobrego, nieprzeterminowanego jedzenia. Powodami są przeważnie: 
  • uszkodzone opakowanie (produkt źle wygląda na półce)
  • uszkodzone opakowanie zbiorcze (a produktu nie wolno sprzedawać pojedynczo)
  • produkt zbliża się do daty ważności (ale jeszcze jej nie przekroczył)
  • inne powody wynikające z polityki sklepu
Najważniejsze jednak, że żaden z tych czynników nie wpływa na jakość "znalezionych" produktów. Nawet jeśli termin ważności właśnie się skończył - jest on ustalany z pewnym marginesem, więc prawdopodobnie nadal możemy spożyć nasze znalezisko (bo kto nigdy nie wyjadał z lodówki produktów, których termin przydatności "dopiero co" minął?). Jedzenie takie zawsze wyrzucane jest w osobnych workach, więc nie miesza się z innymi odpadkami, pozwalając na jego higieniczny odzysk.

Zainteresowanych zachęcam do wyszukania na youtube.com filmów dokumentalnych w temacie freeganizmu. Przydatne mogą także okazać się strony:

sobota, 22 grudnia 2012

Zakupy Grupowe 70%, 80%, 90%

Zakupy grupowe, to swoiste agregatory sklepów i usług, w których partnerzy oferują swoje towary w promocyjnych cenach pod warunkiem, że zbierze się odpowiednio duża liczba klientów. Ten prosty pomysł sprawił, że rozwinęły się całe sieci zakupów grupowych, dzięki którym każdy klient z tej dużej grupy może skorzystać z promocji, a zadaniem serwisu jest znalezienie odpowiedniej liczby klientów, dzięki którym zniżka zostanie uaktywniona. Wszystko to sprawia, że możemy trafić na interesujące okazje i bardzo atrakcyjne ceny w bardzo szerokiej ofercie. A zapisanie się do takiego serwisu nic nie kosztuje.

Najbardziej znanym takim systemem jest system Groupon. Sam z niego korzystałem i muszę przyznać, że proponowane okazje są bardzo interesujące. Groupon na co dzień prezentuje szeroki zakres usług, zakupów, podróży i szkoleń w korzystnych cenach (do 70% mniej). Każdego dnia oferuje setki ofert, o których zarejestrowani użytkownicy zostają poinformowani drogą mailową. Jest to ogromny potencjał i szansa na duże zyski dla partnerów, którzy chętnie umieszczają swoje promocje na tym serwisie, co z kolei staje się szansą dla klienta. Muszę jednak ostrzec, by przed zakupem sprawdzić ofertę u partnera, gdyż serwis nie przejmuje odpowiedzialności partnera za treść ogłoszenia, a więc procedura reklamacyjna może być utrudnienia. Zdarzyło mi się tak raz, więc nie jest to częste zjawisko. Ogólnie więc serwis jest godny polecenia.


Innym, także dość znanym systemem, jest system Gruper. Serwis ten został stworzony specjalnie dla użytkowników. którzy w największych miastach Polski mają możliwość zakupu unikalnych produktów (usług i produktów lokalnych firm np. salonów kosmetycznych lub restauracji), sprzedawanych w bezkonkurencyjnej cenie (z duże zniżki sięgające nawet 80%). Gruper oferuje najbardziej atrakcyjne oferty, ale głównie w największych miastach Polski. Każdego dnia pojawiają się nowe atrakcyjne okazje, więc, użytkownicy codziennie mają szansę na znalezienie nowej, niezwykłej oferty. Ponadto zarejestrowani użytkownicy, codziennie otrzymują informacje o nowych rabatach, które mogą zakupić w formie kuponu. Zakupione bony promocyjne można wykorzystać na przestrzeni kilku miesięcy. Korzystanie z serwisu jest całkowicie darmowe. Z tego serwisu korzystało kilku znajomych, którzy bardzo chwalili sobie jego usługi.


Trzecim z serwisów, na który chciałbym zwrócić uwagę jest Frupi. Nie korzystałem jeszcze z tego serwisu, ale niezwykłe rabaty, sięgające 90% zachęcają mnie i przy najbliższej okazji zamierzam wypróbować. Na Frupi pojawiają się codziennie nowe oferty, dla 19 polskich miast oraz oferty internetowe dla każdego. Niesamowite zniżki i ciekawe promowane produkty wyglądają bardzo zachęcająco.



poniedziałek, 17 grudnia 2012

Zniżka na artykuły dla zwierząt

Tym razem zniżka do sklepu Kakadu. Co należy zrobić? Wystarczy ściągnąć poniższe zdjęcie, wgrać do telefonu i pokazać w sklepie Kakadu, aby otrzymać 20% zniżki.

promocja

Uwaga - może działać jedynie w części sklepów sieci Kakadu.

sobota, 15 grudnia 2012

Śledź konkursy!

Ostatnio biorę udział w wielu konkursach. Dość często wygrywam nagrody (głównie książki) i bardzo polecam konkursy internetowe. Udział w takich konkursach jest bezpłatny, przeważnie nie kosztuje nawet wiele czasu, jest wygodny (nie trzeba wychodzić z domu) a nagrody są przesyłane pocztą. Do wygrania nagrody rzeczowe, bony zakupowe, doładowania do telefonu... i inne nagrody.

Postanowiłem ułatwić czytelnikom bloga udział w konkursach poprzez zebranie konkursów w jednym miejscu. Spostrzegawczy prawdopodobnie od razu zauważyli link do podstrony z konkursami w panelu bocznym. Zachęcam do odwiedzania tego miejsca - będę aktualizował listę, żeby ułatwić orientację i lawirowanie po świecie konkursów. Na początek kilka banerów.

Powodzenia w wygrywaniu!

sobota, 8 grudnia 2012

Mydła - co zrobić z końcówką?


Każdy chyba miał ten problem - używamy mydła w kostce (jest tańsze i lepsze od mydła w żelu, do tego mniej się zużywa - pisałem o tym w artykule "Toaletowa Rozrzutność" i "Ekstremalne Oszczędzanie 1") i w pewnym momencie mydło kończy się. Nie zupełnie - zostaje mały fragmencik, z którym nie wiadomo co zrobić. Przy mydłach kupowanych na wagę nie ma tego problemu, ale zwykłe mydła - nawet te lepsze (w tym mój ulubiony Protex - dobre mydło, ale w środku zdecydowanie coś gorszej jakości. Pisałem do producenta, nie raczył odpisać, więc sam jest sobie winny tej "reklamy") - łamią się, słabiej mydlą i generalnie nadają do... właśnie - do czego?
Wcale nie do niczego - istnieją sprawdzone sposoby, które pozwalają takie mydło wykorzystać, a tym samym zaoszczędzić. Poniżej przedstawiam trzy najpopularniejsze sposoby.
  • Do prania ręcznego. Odkrojone kawałki, wrzucone do miski z wodą pozwolą dobrze uprać bieliznę, na przykład na wyjeździe, na kempingu, ale także w domu w przypadku delikatnych rzeczy, nie nadającymi się do prania w pralce.
  • Do moczenia stóp - mydło zmiękcza wodę a także perfumuje ją. Nie ma nic lepszego na bolące stopy po całym dniu niż moczenie w misce z takim właśnie "ogryzkiem" mydła.
  • Do mycia rąk. Końcówki mydeł dorzucamy do bawełnianej siateczki wiszącej nad umywalką i nie wyjmując mydełka, myjąc ręce mydlimy je właśnie o taki woreczek.
Jeśli znasz inne sposoby na wykorzystanie mydełek - pochwal się w komentarzu lub napisz do mnie na bleryon@gmail.com

Przeczytaj także: